Krótkoterminowa psychoterapia wspierająca.
Krótkoterminowa psychoterapia wspierająca w paradygmacie psychodynamiczno-integratywnym ma na celu uzyskanie poprawy objawowej i funkcjonalnej pacjenta.
W jej przebiegu koncentrujemy się na zrozumienie relacyjnych źródeł prezentowanych przez pacjenta dysfunkcji psychicznych, psychosomatycznych i behawioralnych. Pozwala nam to na pracę nad nieadekwatnymi, psychicznymi mechanizmami obronnymi ujawniającymi się w sytuacji presji środowiskowej i podjęcie prób ich pożądanej modyfik
acji.
Analiza wzorca relacji terapeutycznej pozwala na dynamiczną ocenę nieświadomych mechanizmów obronnych ujawnianych w procesie przeniesieniowo-przeciwprzeniesieniowym. Jest to zazwyczaj odbiciem podobnych trudności relacyjnych w życiu codziennym (zawodowym, społecznym, rodzinnym) tych pacjentów.
Jednocześnie ograniczenie interwencji terapeutycznej do aktualnie zgłaszanych problemów pacjenta sprawia, iż proces leczenia staje się dyrektywny, zogniskowany i przez to bardziej intensywny.
Krótkoterminowa terapia wspierająca w modelu psychodynamiczno-integratywnym jest dedykowana raczej pacjentom zgłaszającym trudności psychiczne będące następstwem aktualnych konfliktów relacyjnych. Nie jest ona efektywną metodą leczenia dla pacjentów z głębiej umiejscowionymi problemami osobowościowymi. W takowej sytuacji adekwatnym wydaje się podjęcie długoterminowej psychoterapii psychodynamicznej.